UDSOLGT! Strikkecafé. Workshop med strikkepinde og garn

UDSOLGT! Strikkecafé. Workshop med strikkepinde og garn

4 januar 2012 af Anne Birgitte Hundahl…
Give Bibliotek inviterer til en inspirerende og hyggelig strikkelørdag, når strikkedesigner Helga Isager lægger vejen forbi og giver gode tips til, hvordan du selv kan lave tidløs og moderne strik med spændende materialer og teknikker.

Sammen med sin mor Marianne Isager udgør Helga Isager teamet bag isagerstrik.dk, og både mor og datter har udgivet flere strikkebøger med egne modeller.

 

På denne strikkecafé viser Helga Isager modeller fra sine nyeste kollektioner og fortæller om de tanker og overvejelser, hun gør sig, når hun designer strik. Bagefter kan I sammen med Helga eksperimentere med materialer og teknikker. Mange af de teknikker hun arbejder med i sine kollektioner ser komplicerede ud, men er faktisk meget enkle at lære, og ofte opstår det spændende udtryk i valget af materialer.

 

Medbring garnrester til prøver - gerne i forskellige materialer og tykkelser - og strikkepinde i diverse størrelser.

 

 

Lørdag den 4. februar kl. 10.00 - 13.00 på Give Bibliotek

 

Entré 60 kr.

NB! Arrangementet er udsolgt.