X-factor for kæledyr
X-factor for kæledyr
Vejle Børnebibliotek efterlyser børn med kæledyr, der har et talent. Kan dit dyr lave tricks, springe højt eller langt, tale eller på anden måde gøre sig forståelig, eller måske noget helt, helt andet.
Så kan du henvende dig til en børnebibliotekar på Vejle Bibliotek eller du kan sende en film som link eller vedhæftet fil til Vejle Børnebiblioteks mail. Så kan du få chancen for at komme i Ramasjang live, der sender fra Vejle onsdag den 21. til fredag den 23. september.
Onsdag er de på Vejle Børnebibliotek, hvor der sendes RamaChancen, torsdag handler det om Spotlight og fredag handler det om kæledyr. Så kom med dit kæledyr og det kan blive berømt i fjernsynet. Billetter til RamaChancen kan afhentes på Vejle Børnebibliotek fra den 14. september
På landsplan vil børnenes mange forskellige filmindslag blive lagt på Børnebibliotekernes fælles hjemmeside Palles Gavebod og de tre bedste kæledyr vil komme i Ramasjang senere på efteråret. Så find dyrene frem og begynd og træn. Med slid og masser af hundekiks kan dit dyr måske blive en vinder.
Seneste kommentarer
- Sebastian Barry: Det
2 dage 3 timer siden - Julian Barnes: Når noget
1 dag 2 timer siden - Jonas T. Bengtsson: Et
1 uge 3 timer siden



. – ..