
Hold Hjernen Frisk
Foredraget var startskuddet til et projektforløb, som er støttet af DGI og NordeaFonden. Mere end 50 seniorer meldte sig til ”Hold Hjernen Frisk i Børkop” hvor vi skulle synge, danse, tegne og gå os til en fortsat frisk hjerne. Desværre nåede hold 1 kun at mødes 4 ud af de planlagte 8 gange og hold 2 måtte helt aflyses. Alt sammen jo selvfølgelig pga. Coronavirussen. Der arbejdes på at finde nye dage i juni til de sidste aktiviteter for hold 1 og vi håber at hold 2 kan mødes til hjernetræning og socialt samvær i efteråret.
I mellemtiden kan vi alle læse eller lytte til bøger der handler om hvad vi selv kan gøre for at holde hjernen frisk. På e-reolen er der bl.a. adgang til Henning Kirks helt nye bog ”Godt nyt om gamle hjerner: om hjernens livskarriere og voksenlivets vækstmuligheder”. Den kan læses som e-bog.
Som e-bog findes også ”En kort guide til et langt liv: sådan bevarer du en skarp hjerne i en stærk krop”
Man kan desuden både læse og lytte til Henning Kirk og Lone Kühlmanns fælles bog ”Afskaf alderdommen”. Den er et opgør med tanken om, at man går i stå, når man bliver ældre.
På e-reolen finder du også disse gode og tankevækkende bøger om alderdom og det liv der skal leves:
”Håndbog for glade gubber: 109 gode råd om at nå livets højdepunkt”
”Alder er vejen til et langt liv: visdom for ældre”
”60 med mere: livskvalitet har ingen alder”
”80” . Asger Baunsbak-Jensens reflektioner over sit liv som ældre og om vigtigheden af at pleje sine relationer.