""
Viden

Kvantecomputeren // livestream fra Aarhus Universitet

Tid
18:45 - 21:00
Sted
Egtved Bibliotek
Tybovej 2,
6040 Egtved
Få en intro til kvantefysikkens verden, når fysiker Klaus Mølmer fortæller live fra Aarhus Univeristet. Hør om den nye ”kvanterevolution” som udvikler teknologier, der bygger på de mest paradoksale kvantefænomener og få indblik i, hvordan kvantecomputere virker, og hvad de kan bruges til.

Atomernes og molekylernes mikroskopiske verden er beskrevet af kvantefysikken. Den kvanteverden som kvantefysikken beskriver, er meget forskellig fra fænomener i vores dagligdag: fx er atomare partikler tilsyneladende flere steder på én gang, og målinger på dem giver altid tilfældige resultater.

Kvantefysikken revolutionerede fysikken i begyndelsen af det 20. århundrede og rystede mange fysikere i deres verdensbillede, men dens forudsigelser er siden blevet afprøvet med stor præcision i alle områder af fysikkens og kemiens verden.

I foredraget vil du få en introduktion til kvantefysikken og til en række eksisterende teknologier, og til perspektiver for revolutionerende fremtidige teknologier, som virker netop i kraft af atomare partiklers kvantefysiske opførsel.

Både i Danmark og internationalt er der siden 1990’erne investeret store pengebeløb i kapløbet om at udvikle og udnytte kvantecomputere, som bruger atomare kvantetilstande til at regne på mange tal på samme tid. I foredraget vil du høre, hvor langt man er kommet i konstruktionen af kvantecomputere, og hvad de vil kunne bruges til, når de bliver fuldt funktionsdygtige.

Foredraget er en del af Aarhus Universitets række af "Offentlige foredrag i Naturvidenskab".

Foredraget livestreames til Egtved Bibliotek. Livestreamingen starter kl. 19. Dørene lukkes kl. 18.45.

Gratis entré.
Bare mød op - tilmelding ikke nødvendig.