
- Dato
- Tid
- 15:00 - 21:00
- Sted
- Huset Give
- Bibliotek
- Give Bibliotek
- Adresse
-
Rådhusbakken 9
7323 Give
Danmark
Vi starter dagen med et helt særligt workshop med børnebogsforfatter Thomas Brunstrøm for 100 inviterede børn fra Firkløverskolen.
Kl. 15 skydes det åbne program i gang med kaffe og kage, sang og musik, højtlæsning og meget mere. Der er også åbent hus hos Husets forskellige beboere, hvor du får mulighed for at se alt, hvad Huset Give har at byde på.
Program for dagen (ændringer kan forekomme)
Kl. 15-18
I hele tidsrummet fra kl. 15-18 vil der være kage og kaffe/saftevand (sponsoreret af Lindberg Dining og Dancake), samt mulighed for at gå på opdagelse i Huset og bl.a. prøve sjove aktiviteter i Genoptræningen eller være kreativ med linoleumstryk hos CreaGive (børn skal være ifølge med voksne).
Kl. 15.30: Hyggelig højtlæsning for børn og familier v/børnebibliotekar Stine Bo
Kl. 16.00: Taler v. formand Finn Knutzen og Maria Louise Elgård Rasmussen, leder for Kulturhuse og Formidling ved Vejle Bibliotekerne
Kl. 16.20: Kurts kor underholder
Kl. 16.30-17: Oplæg ved leder af Museum Give Mathias Christiansen Broch: Den skæve historie om Huset i Give
Huse har historie. Men Huset har historier.
Det har været alt fra dannelsens højborg til besættelsens skygge, fra tør politik til vilde idéer. Og så står det lige dér, hvor Danmark engang blev delt mellem kartoffelspisere og hvedebrøds-elskere. Kort sagt: Et hus med flere liv end en gårdkat – og historier nok til at fylde en hel aften i byen.
Kl. 17-17.45: Fælles læsning v/bibliotekar Jan Plougmann
Tilmeld dig til Fælles Læsning
Kl. 19-21: Virkelig? Soloshow med Lasse Rimmer (arrangeret af Brugerrådet)
Læs mere om showet og køb billetter via Husets Facebookside.