For børn

Hurraah – Børnebiblioteket er nomineret til ”Byens Bedste Til Børn”

Vejle Børnebibliotek i Bryggen er nomineret til Vejle Amts Folkeblads pris ”Byens Bedste Til Børn”. Læserne af Vejle Amts Folkeblad og Ugeavisen Vejle vælger vinderen. Husk at stemme.

Af Biblioteket

Byens Bedste 2025
Bibliotekar Stine Rotendahl og leder Anders Schjerning Vesterholm jubler over, at Børnebiblioteket i Bryggen er nomineret til ”Byens Bedste Til Børn”.

Nomineringen glæder selvfølgelig Anders Schjerning Vesterholm, der er leder af børnebiblioteket: 

”Vi er superglade for, at Børnebiblioteket i Bryggen er den ene af fem nominerede til prisen som ”Byens Bedste Til Børn”. Det fortæller mig, at vi faktisk har et godt tilbud til børn. Og nomineringen er endnu mere fantastisk set i lyset af, at vi lige i øjeblikket er i midlertidige lokaler i Bryggen, mens Vejles nye bibliotek og kulturhus er ved at blive bygget på Willy Sørensens Plads 1.” 
 

Hvad kan det ikke blive til?

Han tilføjer med et smil: 

”Når vi er nomineret allerede nu, hvad kan det så ikke blive til, når vi flytter ind i de nye, fantastiske rammer til december næste år?” 

Anders Schjerning Vesterholm takker dem, der har indstillet og nomineret børnebiblioteket: 

”Det er dejligt, at det, vi arbejder for hver dag, bliver anerkendt af brugerne og prisens jury. Så stor tak til dem, der har indstillet os. Vi har nogle virkelig gode rammer i Bryggen, og jeg vil da opfordre alle til at komme herned og opleve alt det, vi tilbyder børn og børnefamilier.” 
 

Huske at stemme på Vejle Børnebibliotek

Børnebibliotekets leder opfordrer desuden alle til at stemme på børnebiblioteket som vinder af kategorien ”Byens Bedste Til Børn”. Fra 3. oktober til 27. oktober klokken 12 kan alle stemme på deres favoritter via afstemningsskemaet på vafo.dk/byensbedste