Forfattermøde med Ulrik Gräs // om forfatterskabet og hjembyen
- Tid
- 10:00 - 12:00
- Pris
-
Standardbillet: Gratis
- Sted
-
ENGEN Kulturhus & Bibliotek
Willy Sørensens Plads 1,
7100 Vejle - Lokale: Jørgen
Hvilken betydning har de steder, vi kommer fra, for de historier, vi fortæller? Og hvordan kan litteraturen være med til at forme vores blik på os selv og den verden, vi lever i?
Det er nogle af de spørgsmål, vi tager op, når forfatteren Ulrik Gräs besøger ENGEN til en samtale om sit forfatterskab, litteraturens betydning og sin tilknytning til Vejle.
Undervejs kommer vi omkring hans bøger, inspirationskilder og erfaringer med at skrive. Vi ser også nærmere på, hvordan Vejle og byens mennesker og miljøer har sat spor i hans liv og litteratur.
Der bliver plads til både personlige fortællinger, litterære perspektiver og spørgsmål fra publikum.
Læs med inden forfattermødet
Inden arrangementet er der mulighed for at få tilsendt en novelle af Ulrik Gräs, som vi tager udgangspunkt i under en del af samtalen. Det er ikke nødvendigt at have læst novellen for at deltage.
Hvis du gerne vil modtage novellen på forhånd, kan du skrive til Anders på andea@vejlebib.dk .
Om Ulrik Gräs
Ulrik Gräs er dansk forfatter med rødder i Vejle. Han har gennem et langt forfatterskab skrevet romaner, noveller og digte og har beskæftiget sig med bl.a. menneskelige relationer, identitet og samfund. Hans forfatterskab er præget af et skarpt blik for mennesker og de miljøer, de færdes i.
Gratis entré - husk at bestille billet.
Arrangementet er en del af åbningsprogrammet for ENGEN - Kulturhus og Bibliotek og afvikles i samarbejde med bibliotekets læsefælleskaber for mænd. Alle er dog velkomne.