Comics Plus

Få online adgang til over 20.000 tegneserier og graphic novels

Comics Plus

Basen indeholder tegneserier og graphic novels fra mere end 90 globale forlag i populære kategorier som action, sci-fi, manga, steam punk, superhelte og film/tv-favoritter. Der er noget for enhver smag og for alle aldersgrupper fra 5 år og opefter.

Målgruppe: Alle med interesse for graphic novels og tegneserier

Adgang: Adgang hjemmefra med cpr + pinkode

Alle tegneserier og graphic novels er engelsksprogede. Til de mindste børn findes der dog tegneserier uden tekst. De titler, som du henter, kan læses i 7 dage, men fortvivl ikke: Alle tegneserier kan genlånes igen og igen!

 

Sådan kommer du i gang:

Brug dette link, når du skal oprette din brugerprofil
 

På PC/Mac/browser på din telefon

  • Er du hjemme? Så skal du logge ind med dit bibliotekslogin og herefter oprette en brugerprofil med din mailadresse og en selvvalgt adgangskode
  • Er du på biblioteket/bruger bibliotekets PC'er? Så skal du vælge/søge efter ’Vejle Bibliotekerne’ og oprette en brugerprofil med din mailadresse og en selvvalgt adgangskode

På mobil/tablet

  • Hent app'en 'Comics Plus’ i din App Store eller Google Play
  • Hvis du ikke tidligere har benyttet Comics Plus, skal du oprette en brugerprofil og adgangskode (se ovenfor)
  • Herefter skal du i Comics Plus app'en vælge 'Vejle Bibliotekerne’ og derefter logge ind med din brugerprofil og adgangskode
     

Sådan bruger du Comics Plus:

Comics Plus har et almindeligt søgefelt (’Search’) og der er mulighed for at ’Browse’ efter kategorier og forlag. Bliver søgeresultatet for stort, kan du altid begrænse det ved hjælp af ’Refine Search’-funktionerne til venstre.  

Når du har fundet en tegneserie, du vil læse, henter du den ved trykke på ’Checkout’.  

Du kan altid se finde oversigten over dine lånte tegneserier ved at trykke på 'My Comics'.