Iskerneboringer i Grønland og vores klima // Folkeuniversitetet

""
Hvad kan iskerneboringer i Grønland fortæller os om klima og havvandsstigninger? Det kan du blive klogere på, når Dorthe Dahl-Jensen, professor og klimaforsker ved Niels Bohr Instituttet, besøger Folkeuniversitetet.
Dato
Tid
19:00 - 21:00
Sted
Farveriet, Hallen
Adresse

Spinderigade 20
(ved Spinderihallerne)
7100 Vejle
Danmark

Iskerneforskning i Grønland har i mere end 40 år fortalt os om sammenhængen mellem stoffer i isen og fortidens klima. Men denne viden fra fortiden er også baggrund for nogle kvalificerede vurderinger af fremtidens klimaudfordringer. Det var derfor opsigtsvækkende, da en gruppe af Danmarks iskerneforskere i foråret 2025 advarede om, at havniveauet ved Danmark risikerer at stige markant mere, end det fremgår af det internationale klimapanel IPCCs seneste konklusioner. I denne danske forskergruppe sidder blandt andre den verdensførende iskerneforsker Dorthe Dahl-Jensen.

Dorthe Dahl-Jensen, der er professor i is-, klima- og geofysik ved Københavns Universitet, har taget initiativ til og stået i spidsen for flere store internationale projekter med udboring, prøvetagning og fortolkning af data fra iskerner fra Grønlands indlandsis, og hendes forskning har ændret grundlæggende ved vores opfattelse af klimasystemet. 

Entré 70 kr. Betales ved indgangen.
Tilmeld dig til Folkeuniversitetet på mail, fu.vejle@gmail.com, eller sms, 61 78 55 51.

Relateret indhold