Læs med lyst

Et aktivt læseforløb, hvor eleverne udforsker deres egne læsepræferencer, anbefaler bøger til hinanden og opdager nye veje til læselyst og læseoplevelser.

""

I dette forløb er det eleverne, der er eksperterne. Gennem små lege, undersøgende aktiviteter og samtaler arbejder de med at finde bøger til både sig selv og hinanden – uden at de voksne på forhånd udvælger, hvad de skal læse.

Eleverne udforsker forskellige genrer, undersøger bøgers opbygning og deler deres egne læseinteresser med en makker. Undervejs afprøver de flere forskellige strategier til at finde den næste gode bog, blandt andet ved at anbefale bøger til hinanden, bruge en læselabyrint og lade tilfældighederne hjælpe dem på vej.

Forløbet styrker elevernes bevidsthed om egne læsevaner og viser, at der ikke findes én rigtig bog for alle – men at der findes bøger, som passer til forskellige interesser, behov og læsere.

Målet er, at alle elever går hjem med en bog, de ikke kendte i forvejen, og som de har lyst til at læse videre i.

 

Klassetrin:
4. klasse.

Tidspunkt: 
Kan bookes hele året.

Varighed:
2 timer.

Sted: 
Kan afholdes på bibliotekerne i Børkop, Egtved, Give og Jelling, på Børnebiblioteket i Bryggen eller i Engen Kulturhus & Bibliotek i Vejle (sidstnævnte fra starten af 2027).

 

Booking


Udfyld formularen her, hvis du ønsker at booke dette skoletilbud.  
Vi skal modtage din forespørgsel senest 14 dage før den ønskede dato.

 

Vælg det tilbud, som du ønsker at booke, i listen.
Angiv ugenummer, ugedag og klokkeslæt. Angiv gerne flere muligheder.
Angiv hvilken skole, du kommer fra.
Angiv hvilken klasse, du ønsker at booke tilbuddet til.
Angiv antallet af elever i klassen.
Hvordan ønsker du at blive kontaktet?

Vi kontakter dig hurtigst muligt for at aftale nærmere og foretage den endelige booking.