Fars legestue
Sving forbi biblioteket i Vejle, Egtved, Give eller Jelling til uforpligtende leg og hygge med dit barn, når vi en gang om ugen finder legetøjet frem og inviterer til Fars legestue.

Tilbuddet er helt uforpligtende og åbent for alle fædre med børn i alderen 0-3 år. Du kan komme når det passer dig i åbningstiden, og sover dit barn, så kom og få en kop kaffe sammen med de andre fædre. Vi har plads til barnevognen.
Du vil blive mødt af en flink bibliotekar, som byder alle fædre velkommen og sørger for, at der er kaffe på kanden og legetøj til alle.
OBS! I Bryggen i Vejle har vi desværre ikke mulighed for at tilbyde kaffe.
Det er gratis at deltage, og tilmelding er ikke nødvendig.
Du kan deltage i Fars legestue på følgende steder og tidspunkter:
- Børnebiblioteket i Bryggen: Hver onsdag kl. 11-13
- Egtved Bibliotek: Hver torsdag kl. 11-13
- Give Bibliotek: Hver torsdag kl. 11-13
- Jelling bibliotek: Hver tirsdag kl. 11-13
Sundhedsplejersken kigger også forbi
Hver 2. uge komme sundhedsplejersken på besøg i Fars legestue, hvor du har mulighed for at stille de spørgsmål, du måtte have. Du kan møde sundhedsplejerske i Vejle, Give og Egtved i lige uger og i Jelling i ulige uger.
Vil du vide mere, er du velkommen til at kontakte Marie Gorm på magor@vejlebib.dk (eller sundhedsplejerske Stina Risager stmri@vejle.dk).