Fællessang for alle // Syng novembermørket væk!

""
Trænger du til lidt lys og varme i den mørke tid? Kom og vær med til fællessang, hvor vi sammen synger novembermørket væk – og måske får et godt grin.
Dato
Tid
16:30 - 17:30
Sted
Farveriet, Hallen
Adresse

Spinderigade 20
(ved Spinderihallerne)
7100 Vejle
Danmark

Alle stemmer er velkomne – uanset alder, erfaring eller fysiske udfordringer. Her handler det ikke om at synge perfekt, men om at være sammen og mærke glæden ved musikken og fællesskabet.

 

Hvem kan være med?

Alle, der har lyst til at motionere stemmebåndene – uanset om du synger højt, stille, skævt eller smukt.
Vi skaber et trygt og tilgængeligt rum, hvor der er plads til alle. Har du brug for at sidde ned, tage en pause undervejs eller stå op og strække benene – så er der mulighed for det. Vi tager hensyn til fysiske behov og sørger for, at alle kan være med på deres egne præmisser og der er naturligvis også adgang med kørestol.

 

Hvad skal jeg kunne?

Absolut ingenting – bare have lyst til at synge sammen med andre. Der er ingen krav til niveau, og du behøver ikke kunne noder. Vi tilpasser tempoet og sangvalget, så alle kan være med, og der er altid mulighed for at lytte med, hvis du ikke har lyst til at synge.

 

Hvad kræver det?

At du møder op med lyst til fællesskab og fællessang. Resten klarer vi sammen.
Tag gerne en ven eller nabo med – og lad os sammen fylde rummet med sang og nærvær.

Gratis entré - bare mød op!

 

I samarbejde med Vejle Musik- og Kulturskole.