80-året for befrielsen
Den 5. maj er det 80 år siden, at Danmark blev befriet.
Af Jørgen Gram
Vi har herunder samlet et udvalg af bøger, film og musik med befrielsen og besættelsen som emne, til dig, der gerne vil vide mere.
Arrangementer:
Vejle Museerne
Vejle Museerne åbner den 4. maj udstillingen 'Under Krigen' om 2. verdenskrig set fra Vejle.
Udstillingen åbnes officielt kl. 14.00 af viceborgmester Dan Arnløv (K). Museumsinspektør Rasmus Skovgaard Jakobsen introducerer til udstillingen, hvorefter museet inviterer på rationeringskaffe, kage, alsang og koncert ved Sankt Nicolai Kirkes Ungdomskor. Det er gratis at deltage, men tilmelding er nødvendigt. Læs mere om udstillingen og tilmeld dig her.
Vejle Stadsarkiv
I stadsarkivets udstilling 'Krigens Skæbner' møder du en række mennesker fra Vejles besættelseshistorie. Personer, der alle traf valg, som ændrede deres liv for altid. Personer, som endte på hver sin side af historien.
'Krigens Skæbner' åbner den 4. maj fra kl. 15-17.
Hover Kirke
Den 6. maj 2025 kl. 19.00 inviterer Hover Kirke til en særlig aften med sangforedrag af Ricco Victor. Læs mere her.
Sankt Nicolai Kirke
Klokkeringning for frihed og fred. Mandag den 5. maj fra kl. 12.00 til 12.15 vil Sankt Nicolai Kirkes klokker ringe i anledning af befrielsen.

I anledning af 80-året for befrielsen har Det Danske Filminstitut digitaliseret og samlet filmklip fra besættelsestiden på et interaktivt danmarkskort, hvor du kan vælge mellem film fra begivenheder i de forskellige byer og landsdele.
Bl.a. denne lille film: Vildfarne bomber over Vejle.